Пазарно търсене. Еластичност на търсенето. Видове еластичност в икономиката. Еластичност на търсенето от цената. Еластичност на търсенето от дохода. Кръстосана еластичност на търсенето. Еластичност на предлагането от цената.
Еластичност на търсенето – видове и приложение.
Пазарно търсене
Търсенето е процес свързан с формирането на поведението на потребителите на даден пазар в зависимост от равнището на пазарните цени, доходите на купувачите и техните предпочитания. Търсенето изразява желанието и възможностите на потребителите да закупуват определено количество от дадена стока при всяко възможно равнище на цената в даден период при равни други условия. С други думи, търсенето е функция от цената. Налице е обратна зависимост между търсените количества и цената на дадена стока, т.е. ако цената расте, то търсеното количество намалява и обратното.
Крива на търсенето
Кривата на търсенето илюстрира графично поведението на купувачите. Тя има отрицателен наклон и е намаляваща. Отразява обратната зависимост между изменението на цената и търсеното количество. Индивидът е основен стопански субект в пазарното стопанство. Той има специфични предпочитания към потреблението на едни или други блага, т.е. неговото търсене има индивидуален характер. То може да се дефинира като количеството от даден продукт, което индивидът е склонен да закупи за определен период от време. Важен е въпросът дали индивидът притежава покупателна способност за неговото придобиване.
Налице са група важни фактори, детерминиращи индивидуалното търсене. Пример за това са търсеното количество от определено благо, неговата цена, доходите на потребителите, благата, които заместват или допълват даденото благо, вкусовете на потребителите, рекламата на благото и др. Поради факта, че не може да се разкрие едновременното влияние на всички фактори, върху равнището на търсене на определеното благо, се използва подхода „приравни други условия”. Идеята е да бъде изследвано влиянието на определен фактор, а останалите временно се пренебрегват.
На тази база може да се определи, че най-съществена е зависимостта между търсенето на благото и неговата цена. Практиката е показала, че съществува отрицателна зависимост между цената на стоката и количеството на нейното търсене. Тази зависимост дефинира закона на търсенето – по-ниската цена поражда по-голямо количество на търсене на стоката и обратно. Разгледаната зависимост може да бъде представена графично посредством кривата на търсенето. По абцисната ос се фиксират количествата на търсенето (Q), а по ординатната ос – различните равнища на цените (р). Всяка една точка от нея разкрива количеството на търсене на стоката при дадена цена. Наклонът на кривата от ляво надясно показва, че между цената на стоката и количествата на нейното търсене е налице отрицателна зависимост.
Търсенето на дадена стока зависи и от цената на други стоки,с които е свързана в процеса на потребление. Има два варианта на зависимост: дадената стока има заместител на пазара; дадената стока се консумира с други стоки в процеса на потреблението. Друг аспект е при стоките, които се допълват взаимно. При тях е налице обратна зависимост, а именно повишаването на цената на взаимодопълващата стока води до понижаване на потреблението на основната и обратното. Когато дадена стока има заместител, нейното търсене зависи от съотношението между цените (т.нар. релативни цени). Търсенето на дадена стока зависи и от очакванията на потребителите за бъдещи провмени в цената. Необходимо е да бъдат отразени и специфичните фактори, оказващи влияние на търсенето, както и наличието на изключения. Като обобщение би могло да се определи, че индивидуалното търсене на дадена стока е функция на няколко променливи, чието разкриване изисква прецизен анализ и коректна информация.
Еластичност
Еластичността е понятие, което разкрива промените в количествата на търсене (и предлагане) на дадена стока като следствие от настъпилите промени в нейната цена. Еластичността като количествена величина измерва процентното изменение в потреблението на дадена стока, когато фактори като цена, доходи или цени на взаимосвързани стоки се изменят с 1%. Влиянието на други фактори се приема за неизменно. В зависимост от променливата, която поражда измененията в количеството на тъснене (и предлагане) се различават:
– Ценова еластичност на търсенето;
– Доходна еластичност на търсенето;
– Брутна еластичност на търсенето;
– Ценова еластичност на предлагането.
Значение на еластичността в икономическите анализи и решения
Като инструмент, който разкрива количествена зависимост между две променливи, еластичността има важно значение в икономическите анализи. На първо място тя намира широко приложение в теоретичните модели относно равновесието и неравновесието на пазарите, съвършената конкуренция, работната заплата и т.н.
На второ място, бизнес-решенията много често се определят от еластичността на търсените и предлагани продукти. На трето място, държавата се налага да отчита последващите промени в търсенето при определянето на данъци и такси.
Ценова еластичност на търсенето
Еластичността на търсенето на дадена стока се измерва с коефициент, който отразява чувствителността на потребителите към нейното търсене, когато настъпят промени в цената. Този коефициент (Ed) се определя по формулата Ed = Q%/P% (Ed = процентни изменения в търсеното количество / процентни изменения в цената на стоката).
В зависимост от коефициента на еластичност стоките биват: нееластични, полуеластични и еластични по отношение на тяхното търсене на пазара: Нееластични – стоки с коефициент на еластичност между 0 и 1; Полуеластични – стоки с коефициент на еластичност в границите на 1; Еластични – стоки с коефициент на еластичност по-голям от 1. Съществуват още две крайни характеристики на еластичността на търсене – съвършено нееластично търсене с коефициент на еластичност 0 (тук промените в цените на стоката не водят до никакви промени в търсеното количество) и съвършено еластично търсене с коефициент безкрайност (дори малки намаления в цената на стоката водят до неограниченото й търсене, и обратното). Графично съвършено еластичното и нееластичното търсене се представят като успоредни линии на абсцисата и ординатата.
Еластичността на търсене на дадена стока зависи от няколко фактора:
– наличието на заместители на пазара;
– времевия период;
– характера на потребонста, която се задоволява (основна или луксозна);
– потребителският характер на стоката като дълготраен или краткотраен продукт;
– реклата;
– дела на разходите за покупка на стоката в олщия доход.
Доходна еластичност на търсене
Измерва промените в търсените количества от дадена стока като резултат от промените в дохода на потребителите. Тя се измерва чрез коефициент за еластичност (YEd), който разкрива с колко процента се изменя търсенето на дадена стока при 1% увеличение или намаление на дохода на потребителя. Предполага се, че с увеличението на дохода се увеличава и търсенетона стоки, но това се отнася за т.нар. нормални стоки. Те се характеризират с позитивна доходна еластичност (коефициентът YEd е със знак плюс). Съществува и друга категория стоки и услуги, които придобиват второстенно или малоценно значение за потребителите с растящи доходи. При тях доходната еластичност е негативна. Трета възможност е доходната еластичност да е нулева. При нея количеството на търсенето остава неизменено с повишаване на дохода. Оттук доходната еластичност се проявява като: позитивна, когато YEd > 1; нулева, когато YEd = 0 ; негативна, когато YEd <1; Описаните зависимости могат да бъдат представени графично.
Брутната еластичност на търсене (GEd)
Брутната еластичност на търсенето измерва чувствителността на търсенето на даден продукт Х като следствие от промените в цените на друг продукт У. В зависимост от знака и величината на получения резултат са възможни три варианта на брутна еластичност:
– Първо, повишаването на цената на продукта У води до увеличаване на търсенето на продукта Х ,т.е. налице е позитивна брутна еластичност. Тя е характерна за стоките, които са заместители в потреблението.
– Второ, повишаването на цената на продукта У поражда намаление в количеството на търсене на продукта Х. Тази замисимост е характерна за взаимодопълващите се стоки и повишаването на цената на единия продукт води до негативна еластичмност при търсенето на другия.
– Трето, промените в цената на продукта У не води до промени в търсенето на даден продукт Х, т.е. няма зависимост и следователно брутната еластичност на търсенето на Х е нулева. Характерно е за стоки, които нямат нищо общо помежду си в процеса на потреблението.
Уважаеми клиенти, ходготовката по икономика е широко застъпена в образователните системи в Европа и света. Поради огромната си важност за реалния живот ученици от ранна възраст са обучавани в икономически знания и умения. Студентите се изучават задълбочено микроикономика, макроикономика и приложението на икономиката в различни сфери от живота. имаме дългогодишен опит в индивидуалната подготовка по икономика на ученици, студенти, работещи специалисти, фирмен персонал и мениджъри. Предлагаме уроци по икономика за ученици, уроци по икономика за студенти, уроци по икономика за мениджъри, уроци по икономика за начинаещи, уроци по икономика за напреднали. Предлагаме курсове по икономика. Корпоративни обучения по икономика. Корпоративни курсове по икономика.