Уважаеми клиенти, при нас можете да разчитате на качествена, задълбочена и професионална подготовка по икономика, индивидуално или групово, съобразно Вашите лични възможности и потребности.
Същност, предмет и задачи на Микроикономиката
Икономиката е социална наука, която изучава как хората използват оскъдните ресурси, за да произвеждат, разменят и потребяват стоки и услуги. Налице е икономическо противоречие между ограничеността на ресурсите и неограничените желания да се потребяват блага. Микроикономиката акцентира върху индивидуалният избор на индивида, домакинствата, фирмите и държавата като предполага, че изборът се прави рационално на базата на сравнение между пределните разходи и пределната изгода от всяка стопанска дейност. Предметът на микроикономиксът се свежда до отговор на въпросите какво, как и за кого да се произведе и намиране на механизми за оптимално разпределение на оскъдните ресурси между алтернативните възможности за тяхното използване. В зависимост от вида на икономическата система съществува противоречие по трите основни въпроса в икономиката – какво, как и за кого да се произвежда.
Три основни икономически въпроса и тяхното значение
С решението „какво да се произведе” практически се разпределят ресурсите между различните стопански сфери. В пазарното общество потребителите са свободни в своя избор и изразяват своите предпочитания чрез своите покупки. Колкото повече се потребява дадена стока, толкова повече ресурси се насочват за проиводството й. Именно по този начин потребителите дават отговор на въпросът „какво” да се произведе като определят как да се разпределят оскъдните производствени ресурси за производството на определени блага. Отговор на въпросът „как” да се произведат предпочитаните от потребителите блага се свежда до формиране на комбинация от производствените фактори, която минимизира разходите и максимизира печалбата на предприемачите. Отговорът на въпроса „за кого” да се произвеждат блага най-общо се свежда до – всички, които определят търсенето на пазара и са готови да заплатят определена цена за тях.
Основни производствени фактори в икономическата теория
В икономическата теория се описват няколко различни вида производствени фактори. Ресурсите могат да бъдат комбинирани по различен начин, за да се произведат блага и могат да бъдат групирани в четири категории: земя, труд, капитал и предприемачество. Земята включва всички неща, които наричаме природни ресурси. С понятието труд се означават човешките ресурси, необходими за производството на стоки и услуги. Капиталът за разлика от земята и труда е вторичен фактор на производството и включва машини, съоръжения, помещения, които се наричат основен капитал и суровини и материали, които чакат да бъдат преработени, които се наричат оборотен капитал. В основата на предприемачеството стоят образованието, квалификацията и придобитите умения, които са фундамент за успешна комбиниране на земята, труда и капитала.
Позитивна икономическа теория и Нормативна икономическа теория
Позитивен икономикс – наука, която изучава причините и характера на икономическите зависимости (констатиране или описване на реалното (обективно) състояние (това, което е) на икономиката). При него има възможност за анализиране на фактите и коригиране на обобщенията. Той отговаря на въпроса „какво е” като позитичното икономическо съждение се отнася до съждения, които потенциално са проверими. Нормативен икономикс – отговаря на въпроса „какво би трябвало да бъде?” Той не може да бъде обявен за погрешен, защото се основава на определена икономическа философия. За разлика от обобщенията при позитивния икономикс, коректността на нормативните се проверява и доказва трудно.
Методология в икономическата наука
Методологичните принципи се свеждат до определен инструментариум за изследване на икономическата действителност, а оттук и до обобщаване на получените резултати в определени теоретични концепции и модели. От една страна икономическите модели са опростен израз на конкретната действителност и са абстрактни, но от друга страна те допринасят за детайлизирано изследване на икономическите процеси. Особено място заема максимизиращото поведение, т.е. максимизация на функциите на полезност или на богатство, независимо чии са те – на отделно домакинство, фирма, учреждение и т.н. Различните концепции в икономическата теория се обвързват с определени методологични подходи: Рационалистичен подход; Субективния подход; Неопозитивно-емпиричен подход;
Налице са базисни принципи на икономическото познание:
– Всеобща ограниченост – предполага правилна систематизация и оценка на потребностите, тъй като използването на ограничените ресурси за една цел изключват възможността с тях да се постигнат други цели.
– Целенасоченост и рационализация на избора – икономическият избор е решение взето на основата на сравняване на множество алтернативи, като целенасочеността и рационалността на избора се определят от сравняването на получените изгоди с направените разходи.
– Икономизиране на поведението – ограничеността на ресурсите, търсенето на алтернативи, търсенето на изгода, стремежът към по-пълноценно задоволяване на нуждите и минимизиране на разходите определят най-важните черти на икономизираната човешка дейност.
– Максимизиращо поведение и пределни граници на икономическата дейност – максимизирането на ефекта от определена дейност предполага изменения, но в определени граници, които се определят от допълнителните резултати и допълнителните разходи за реализирането на едно максимизиращо решение.
– Множественост на ефектите от икономическата дейност – всяка стопанска дейност предполага постигане на определен ефект, но е възможна и появата на множество вторични ефекти, които са нежелани и могат да окажат сериозно влияние върху разходите.
– Взаимна съгласуваност, координация на конкуриращото поведение – в условията на всеобща ограниченост разпределението на ограничените ресурси и блага се извършва чрез пазара. Системата от пазарни инструменти постига това, като чрез цените разпределя наличните ресурси и осигурява необходимата съгласуваност и координация на пазарните участници.
Индивидуални уроци по икономика, индивидуална подготовка по икономика, уроци по икономика за студенти, уроци по микроикономика, курсове по микроикономика, корпоративни обучения по икономика, икономика за студенти от чужбина, икономика за студенти от Англия, уроци по икономика за студенти от Германия, индивидуална подготовка за ученици, учещи в чужбина, икономика за ученици от Англия, икономика за ученици от Германия, микроикономика за ученици от Австрия, Холандия, Италия, професионални корпоративни обучения по икономика за мениджъри и фирмен персонал, икономика за ученици, икономика за студенти, икономика за мениджъри, икономика за работещи, основни икономически понятия, икономика за напреднали.