Производство. Производствени функции – видове и свойства. Пределни продукти, изокванти и техническа норма на заместване. Възвръщаемост от мащаб и еластичност на заместването.
Производство
Съвременната икономическа теория разглежда произвото като създаване на полезности, т.е. на всичко необходимо за задоволяване на потребностите на обществото като цяло и на отделните негови членове. Също така производството е процес на съзнателно, целенасочено преобразуване на определен набор от ресурси в блага за задоволяване на потребностите на хората. В по-широк план целтана производството е не само създаване на продукти, но е важно те да имат по-висока полезност от изходните съставки за създаването им.
Фактори на производството
Факторите на производство се групират в четири основни групи – земя, труд, капитал и предприемачество.
Земя
Земята е естествен ресурс и към него се включват всички естествени предпоставки на производствения процес – обработваема земя, климат, води, гори, въздух, флора, фауна, полезни изкопаеми и др. Така че в по-широк плана факторът земя – факторът земя това е природата в нейното единство.
Труд
Земята и трудът са първични фактори на производството. По своя естествен произход те са предпоставки на производствения процес. Трудът е съвкупност от интелектуални и физически качества на човека. Трудът има количествена и качествена определеност, които се отразяват в създавания от него продукт. Количествената характеристика се свежда до изразходването на труд изобщо и се измерва чрез неговата продължителност и интензивност. Качествената характеристика на труда отразява конкретните особеностина труда и е свързана с неговата продуктивност и производителност.
Капитал
Капиталът е вторичен фактор за производство и е производен от земята и труда. Капиталът обхваща всички материални елементи на производствения процес, които се използват при създаването на продуктите на производството. Факторът капитал значително облекчава и усъвършенства възможностите на фактора труд и позволява човек да усвоява природата по-ефективно. Различават се основен и оборотен капитал.
– Основен капитал – част от капитала, която се използва в множество производствено-технологични цикли, запазва първоначалната си форма, но се износва физически и морално.
– Оборотен капитал – част от капитала, която се използва в един производствено-технологичен цикъл, губи първоначалната си форма и е в основата на субстанцията на готовия продукт.
Предприемачество
Предприемаческият фактор представлява съвкупност от качества и дейности на събственика на ресурси, свързани с инициативата за организиране на определено производство. Характеризира се с поемането на риск.
Производствена фупкция
Всяко производство се основана на определени предпоставки (ресурси или фактори на производството) и предполага съзвадането на известни резултати (продукти или стоки/услуги). При организацията на производството е от съществено значение да се познава механизмът на връзката между предпоставките (факторите) и резултатите (продуктите).
Следователно производствената функция представлява специфична връзка, чрез която се определя максималното количество продукция, която може да се произведе с определена комбинация от фактори на производството.
Свойства на производствената функция:
– Колкото по-голямо е количеството на използваните фактори на производството при равни други условия, толковапо-голямо е и количеството на произвежданата продукция. Поради тази причина максимизирането на производството изисква оптимални количества и от двата фактора.
– Според производствената функция факторите, необходими за производството определено количество продукция са взаимно допълващи се и липсата не един от тях прави производството невъзможно. Това също налага оптимално използване на факторите.
– Факторите на производството са взаимно изменащи се. В зависимост от вида на производството в повечето случаи са налице различни алтернативи за осигуряването на един и същ обем на производство.
– Производствената функция позволява да се разкрият и правите и обратните връзки между търсенето на факторите на произвоство и търсенето на продукцията, произвеждана с тях. С други думи – количеството на продукцията е функция от количеството на факторите, но търсеното количество на факторите е производно на търсеното количество на продукцията, създавана от тях.
На базата на посочените основни свойства на производствената функция всеки производител се стреми към такава комбинация на различните фактори, която осигурява технологична и икономическа ефективност.
Пределни продукти
Пределният продукт е последното делимо количество от произведения общ продукт, получено в резултат от пределно нарастване на променливия фактор при равни други условия. Пределният продукт е допълнителният продукт от една допълнителна единица на променливия фактор. Пределният продукт е прирастът на общия продукт в резултат от използването на допълнителна единица от променливия фактор на производство при равни други условия. Променливият продукт е разликата между общия продукт от една последна единица на променливия фактор и общия продукт от използването на предшестващата, предпоследна единица. От динамиката и равнището на пределният продукт зависи в какви мащаби трябва да расте общия продукт, за да бъде постигнат максимален ефект от производството. Докато допълнителният продукт е по-голям от допълнителния разход на променливия фактор за неговото получаване, дотогава производството може да бъде разширявано.
Изокванта
Изоквантата е крива на равния продукт, изразява съвкупност от заменящи се (алтернативни) технологично ефективни факторни комбинации, осигуряващи еднакво равнище на производството. За построяването на изоквантата се използва графика с три измерения. По координатните оси х и у се отбелязва количеството на използваните променливи фактори, по оста z – количеството на произвежданата продукция.
Свойства на изоквантата
Графично изоквантата може да се представи само в двумерното пространство (x,y) като една крива линия. Тя е израз на производствената функция и се определя още като крива на производството.
– Всички точки от изоквантата дават представа за едно и също равнище на производството или на общия продукт. Затова тя се нарича крива на равния (илил постоянния) продукт.
– Това равнище на производство може да се получи в резултат от множество алтернативни факторни комбинации, които са и технологично ефективни.
– Изоквантата има отрицателен наклон, което показва, че ако количеството на единия фактор се увеличава, то количеството на другия фактор намалява, което поражда специфични условия на заменяемост на производствените фактори.
Техническа норма на заместване
При анализа на количествените зависимости, свързани с условията на замяна на производствените фактори, е необходимо да се определи пределна норма на заменяемост (субституция). Това е числов коефициент, който изразява количествената пропорция на взаимно заменящите се фактори. Показва с колко трябва да се измени количеството на фактора, изразено по ординатата, ако количеството на другия фактор се увеличи с една допълнителна единица.
Възвръщаемост от мащаба (Rs) Returns to scale
Възвръщаемостта от мащаба изразява отношението между процентните изменения в произведения продукт и количеството на използваните фактори на производството. Когато Rs > 1 се формират икономии от мащаба. При Rs < 1 са налице загуби от мащаба. При Rs = 1 е налице постоянна възвръщаемост от мащаба.