Участие в международна научна конференция
Представител на нашия екип отбеляза поредното си успешно участие в престижна международна научна конференция, посветена на новостите в сферата на мениджмънта, иновациите в сферата на анализа на данни, успешните съвременни мениджърски практики. Нашето участие бе представено с два отделни доклада в две отделни научни направления на конференцията: “Международна конкурентоспособност на българската икономика” и “Иновации, предприемачество и дигитална трансформация”.
Първият доклад е с насоченост модерните аспекти на корпоративната сигурност и възможностите за повишаване на конкурентоспособността на българските компании, на базата на обединение на специализирани мениджърски инструменти и инструменти за интелигентен анализ на данни.
От гледна точка на мениджмънта бяха представени следните мениджърски инструменти:
➢ Икономично производство (Lean Manufacturing);
➢ Шест сигма (Six Sigma);
➢ Lean Six Sigma;
➢ Статистически контрол на процеси (Statistical Process Control);
➢ Точно на време (Just in Time);
➢ 5S;
➢ Кайзен (Kaizen);
➢ Канбан (Kanban);
➢ Пока-Йоке (Подсигуряване срещу грешки);
➢ Тотална поддръжка на производителността (TPM).
От гледна точка на съвременния интелигентен анализ на данни “Бизнес интелиджънс”, “Business Intelligence” бяха представени следните инструменти за анализ на данни:
➢ Data Science;
➢ Business Intelligence;
➢ Data Warehouse;
➢ Data Lake;
➢ SQL;
➢ DAX,
➢ Python,
➢ R-studio;
➢ Power BI
Вторият доклад е с насоченост интелигентен анализ на данни, бизнес интелиджънс, business intelligence, а именно предимствата на интегриране от българските компании на концепцията “Склад за данни”, “Хранилище за данни”, “Data Warehouse”. Основен стремеж на темата е да бъдат запознати българските мениджъри с огромните възможности на новостите в анализа на данни, да бъдат насърчени да интегрират смело и разумно вече доказаните световни положителни практики в българския бизнес.
В доклада са представени ключови за съвременния мениджър понятия и компетенции като:
– “Internet of Things, IoT”,
– “Big Data”,
– “Business Intelligence, BI”,
– Data Science,
– “Enterprise Resource Planning, ERP”,
– “Data Warehouse”,
– “Data Lake”,
– “Metaverse”,
– “Customer Relationship Management, CRM”
Защитавана бе тезата, че тези инструменти биха били фундамент за качествено нов тип мениджмънт в агресивната и динамична бизнес-среда ако бъдат познати, изучени и правилно приложени от българските мениджъри.
Също така, бяха представени и детайлно описани следните:
– Предимствата и предизвикателствата пред „Големите данни“;
– Източниците на „Големи данни“;
– Различните модели за използване на информацията:
– Модел на „Анархията“
– Модел на „Централизирано споделяне на информация“
– Модел на „Централизирано споделяне на приложения“
– Модел на „Златен набор от данни“
– Модел на „Склад за данни“
Представените доклади представляват продължение на цикъл от научни статии, посветени на възможностите пред българските компании за подобрение на пазарното им представяне и постигане на високи нива на корпоративна сигурност и конкурентоспособност. Наша основна цел е да създаваме съвременно и адекватно на българската реалност научно съдържание насочено пряко към българските мениджъри. Основният ни стремеж е да направим четими, достъпни и приложими водещите световни концепции и инструменти за мениджърите от България, които търсят развитие и подобряване на показателите на своите компании.