Уроци по Микроикономика
Индивидуални частни уроци по Микроикономика за студенти от Англия, Германия, Италия, Франция, Холандия, Испания, България, САЩ. Уроци по Микроикономика, съобразени с Вашите лични възможности и потребности. Помощ за подготовка за тестове по Микроикономика, решаване на задачи по Микроикономика, индивидуална подготовка по Микроикономика, курсове по Микроикономика, индивидуална подготовка по Микроикономика за работещи специалисти от различни сфери, подобряване на икономическите знания и надграждане на знанията по микроикономика за ученици, студенти, работещи и мениджъри. Темите, по които можем да бъдем полезни по финанси са:
Същност, предмет и задачи на икономическата теория – Методология на икономическата теория. Икономически модели. Принципи на икономическото мислене. Ограниченост и икономическа наука. Основни икономически проблеми. Ресурси и потребности, икономически избор. Граница на производствените възможности. Икономически системи. Обща характеристика на пазарната система. Стопански кръгооборот. Икономическа роля на държавата в съвременната “смесена” икономика. Функции на публичния сектор, механизъм за вземане на решения. Търсене, предлагане и пазар. Същност, основни категории и класификация на пазара. Закон и крива на търсенето. Закон и крива на предлагането. Взаимодействие между търсене и предлагане. Пазарно равновесие. Изменение в търсенето и предлагането, приспособяване на пазара.
Концепция за еластичност на търсенето и предлагането – Ценова еластичност на търсенето и общи приходи. Фактори на ценовата еластичност на търсенето. Ценова еластичност на предлагането. Факторът време – моментен, краткосрочен и дългосрочен период. Теория на потребителския избор. Концепцията за полезността. Пределна и обща полезност. Криви на безразличието. Бюджетно ограничение и бюджетна линия. Равновесие на потребителя. Изменение на дохода и цените. Крива доход – потребление. Крива цена – потребление. Ефект на дохода и ефект на заместването. Потребителски излишък.
Организация и поведение на фирмите – Концепции за фирмата. Производствени решения на фирмата. Производствена функция. Краткосрочен и дългосрочен период. Технологичен избор и изокванти. Възвращаемост от мащаба на производството. Теория на фирмата. Пазарни структури. Приходи и печалба на фирмата. Пазарна структура при съвършена конкуренция. Максимизиране на печалбата на фирмата. Фирмено и отраслово предлагане при съвършена конкуренция в краткосрочен и дългосрочен период. Производствени разходи. Разходи за производството в краткосрочен период. Общи, средни и пределни разходи на фирмата. Разходите на фирмата в дългосрочен период. Дългосрочни криви на разходите. Икономии от мащаба на дейността.
Видове Пазарни Структури – Несъвършена конкуренция и монопол. Причини и форми на несъвършена конкуренция. Пазарна концентрация. Пазарна структура при чист монопол. Крива на търсене, общ и пределен приход на фирмата-монополист. Максимизиране на печалбата на фирмата-монополист. Регулиране на монополите. Монополистическа конкуренция. Обща характеристика. Краткосрочно и дългосрочно равновесие в условията на монополистическа конкуренция. Неценова конкуренция. Монополистическа конкуренция и икономическа ефективност. Олигополът като пазарна структура. Олигопол във формата на споразумение. Олигопол с пречупена крива на търсене. Ефекти на олигопола.
Пазари на производствените фактори – Ценообразуване в условията на съвършен и несъвършен факторен пазар. Търсене и предлагане на капитал. Търсене и предлагане на заемни средства. Лихва и лихвен процент. Земята като производствен фактор. Цена на земята и рента. Пазар на труда. Търсене и предлагане на труд. Крива на Лоренц. Пазарни дефекти и роля на държавата – Причини за пазарната неефективност. Външни ефекти. Публични блага. Пазарна намеса от страна на държавата. Държавно производство на стоки и услуги. Данъци и субсидии. Регулиране. Общо пазарно равновесие – Частично и общо равновесие. Теория на благосъстоянието. Критерий на Парето. Нормативен подход към разпределението на доходите в обществото. Изборът между ефективност и равенство. Системата на националните сметки – БВП и БНП. Методологически подходи за тяхното измерване. Други макроикономически показатели. Съвкупно търсене и съвкупно предлагане. Същност и типове макроикономическо равновесие. Класическа крива на съвкупното предлагане. Макроравновесие при пълна заетост. Кейнсианска крива на съвкупното предлагане.
Бизнес Цикъл – Цикли на деловата активност – същност, видове, фази. Концептуални подходи за обяснение на причините и механизмите на цикличното икономическо развитие. Кондратиеви дълги вълни. Икономически растеж – същност, типове, измерване. Теоретични модели на икономическия растеж. Политика на икономически растеж. Видове заетост – Пълна заетост. Видове безработица – Естествено равнище на безработица. Теоретични подходи за обяснение на безработицата. Инфлация – същност, измерване, фактори, форми. Последици от инфлацията. Теории за инфлацията. Антиинфлационна политика. Взаимодействие между инфлация и безработица. Краткосрочна и дългосрочна крива на Филипс. Данъци – същност, принципи, видове. Механизъм на данъчно облагане. Същност и структура на държавния бюджет. Бюджетен излишък и бюджетен дефицит. Държавен дълг. Инструменти на фискална политика. Автоматични фискални стабилизатори.
Видове пари – Концепции за паричното търсене. Банкова система и парично предлагане. Ролята на търговските банки за създаване на пари. Депозитен и паричен мултипликатор. Централна банка, статут и функции. Монетарна политика, цели и инструменти. Международна търговия – Теории за международната търговия. Външнотърговска политика. Регулиране на международната търговия. Валута и валутен курс – Валутни режими и режими на валутни курсове. Международен валутен пазар: същност, функции, участници, инструменти. Международна валутна система. Платежен баланс – Подходи за оценяване на платежния баланс. Система, структура, салда на платежния баланс. Уравновесяване на платежния баланс. Икономическата интеграция. Типове икономическа интеграция. Европейски съюз –създаване, цели, етапи, институции. Други интеграционни обединения. Транснационализация на световната икономика: видове транснационални корпорации. Място на ТНК в световната икономика и в тенденциите на нейното развитие. Глобализация на световната икономика.
Обстоятелствата в съвременния живот изискват недвусмислено всеки отделен човек да придобива, да актуализира и да подобрява своите знания и компетентности в сферата на икономиката. Знанията по икономика са предпоставка за по-точни, надеждни и правилни решения. Поради тази причина ние се опитваме да предложим широко портфолио от актуални теми по икономика за хора с различна възраст, образование, професионален опит, работа и необходимост. Предлагаме индивидуални и групови уроци и курсове по икономика, микроикономика, макроикономика, икономика за начинаещи, икономика за напреднали, икономика за ученици, икономика за студенти, икономика за мениджъри, икономика за работещи специалисти.