Уроци по Макроикономика

 

Индивидуални частни уроци по Макроикономика за студенти от Англия, Германия, Италия, Франция, Холандия, Испания, България, САЩ. Уроци по Макроикономика, съобразени с Вашите лични възможности и потребности. Помощ за подготовка за тестове по Макроикономика, решаване на задачи по Макроикономика, индивидуална подготовка по Макроикономика, курсове по Макроикономика, индивидуална подготовка по Макроикономика за работещи специалисти от различни сфери, подобряване на икономическите знания и надграждане на знанията по Макроикономика за ученици, студенти, работещи и мениджъри. Темите, по които можем да бъдем полезни по финанси са:

 

Обхват на Макроикономиката – Макроикономически проблеми, цели и инструменти. Индикатори за равнището на икономическата активност. Макроикономически кръгооборот. БВП. Измерване на БВП. Номинален и реален БВП. Макроикономическо благосъстояние. Съвкупно търсене и съвкупно предлагане и техните криви. Класическият и Кейнсианският подход за определяне обема на производството. Компоненти на ст. разходи за лично потребление и спестявания. Функции на потреблението и спестяването. Макроикономическо равновесие – Кейнсиански модел. Същност и характеристика на икономическия цикъл. Измерване и прогнозиране на икономическия цикъл. Проблемът за цикличността в икономическата теория. Антикризисна политика. Заетост и безработица. Същност и измерване на безработицата. Причини и форми на безработицата. Концепцията за „пълна заетост“. Същност, измерване и видове инфлация. Причини за инфлацията. Последици от инфлацията и стабилизационна политика. Същност и функции на данъка. Принципи и механизми на данъчната система и данъчното облагане. Видове данъци. Ефективност и справедливост на данъчната система. Крива на Лафер. Държавен бюджет. Бюджетни разходи. Бюджетен дефицит и държавен дълг.  Фискална политика – същност и цели. Дискреционна фискална политика. Недискредиционна фискална политика. Вградени стабилизатори. Финансова политика, ориентирана към предлагането. Пари. Измерване на паричното предлагане. Монетарни агрегати. Търговски банки и техните операции. Търсене и предлагане на пари, равновесие на паричния пазар. Централна банка. Независимост на централната банка. Функции. Основни инструменти и механизми на монетарната политика. Икономически растеж – същност и показатели. Моделиране на производството. Фактори на икономическия растеж. Държавно регулиране на растежа. Роля на международната търговия. Икономически основи. Търговски бариери. Търговски и платежен баланс. Международна валутна система. Валутен пазар и валутен курс.

 

ОБЩО ПАЗАРНО РАВНОВЕСИЕ И ЕФЕКТИВНОСТ НА КОНКУРЕНЦИЯТА – частично и общо пазарно равновесие. Анализ на общото пазарно равновесие – елементарен модел. Общо равновесие в икономика на чиста размяна. Равновесие в производството и потреблението. Конкурентно равновесие. Технологична ефективност и Х-неефективност. Ефективност в разпределението. Оптималност по Парето. Предимства и недостатъци на пазарния механизъм при съвършена конкуренция. Замяна на равенство и ефективност. Принцип на компенсацията. Икономикс на благосъстоянието – основни теореми. Функция на общественото благосъстояние – алтернативни възгледи.

 

ФУНКЦИОНАЛНИ ДЕФЕКТИ НА ПАЗАРА И ИКОНОМИЧЕСКА РОЛЯ НА ДЪРЖАВАТА – Пазарни дефекти – обща характеристика и типологизация. Пазарни дефекти и загуба на обществено благосъстояние. Икономически функции на съвременната държава. Ефекти и дефекти от държавната намеса. Външни ефекти – видове и графичен анализ. Интернализация на външните ефекти. Чисти обществени блага и смесени блага. Крива на търсене на обществени блага. Оптимално осигуряване с обществени блага – модел на П. Самуелсън. Обществени избор – методи и правила. Теорема за невъзможността от ефективен обществен избор. Влияние на пазара върху разпределението на дохода. Разпределение на дохода според теорията за пределната производителност. Неравенство в разпределението на дохода. Крива на Лоренц. Преразпределителна политика. Социални трансфери. Ефективност на социалната политика.

 

НАЦИОНАЛЕН ПАЗАР. РАВНИЩЕ НА ИКОНОМИЧЕСКАТА АКТИВНОСТ – Икономически агенти и потоци на националния пазар. Кръгова диаграма на дохода. Затворена, смесена и отворена икономика. Класически и Кейнсиански модел в затворена икономика. Брутният вътрешен продукт като разход, доход и производство. Проблеми на измерването и съпоставимост на резултатите. Идентичности на дохода и основни макроикономически тъждества.

 

ДИНАМИКА НА ИКОНОМИЧЕСКАТА АКТИВНОСТ – Бизнес-цикъл. Потенциално и фактическо производство. Производствен разрив. Икономически растеж, инфлация и безработица – измерване и оценка на показателите. Видове безработица. Естествена норма на безработица и пълна заетост. Икономически и социални последици от безработицата. Видове инфлация според причините за нейното възникване. Кейнсианска и Монетаристка теория за инфлацията. Икономически и 5 социални последици от инфлацията. Взаимовръзка между икономическия растеж, инфлацията и безработицата: закон на Оукън и крива на Филипс.

 

МАКРОИКОНОМИЧЕСКО РАВНОВЕСИЕ – Крива на съвкупното търсене – наклон и преместване. Крива на съвкупното предлагане – наклон и сегментация. Равновесие на различните участъци на кривата на съвкупното предлагане. Два основни макроикономически модела – графично представяне и принципи. Макроикономическа теория и макроикономическа политика.

 

МОДЕЛ НА ДЪЛГОСРОЧНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ – Предназначение, основни понятия, производствена функция. Потенциален брутен вътрешен продукт и равновесие при пълна заетост. Формула на Р. Солоу за икономическия растеж. Теория за растежа – спестявания и растеж; натрупване на капитала; равновесие между спестявания и инвестиции при постоянно равнище на капиталовъоръженост. Растеж и развитие. Стратегии на развитие.

 

КРАТКОСРОЧНИ КОЛЕБАНИЯ. МОДЕЛ НА СЪВКУПНОТО ТЪРСЕНЕ – Предпоставки на модела – неравновесен пазар на труда; несъответствие между инвестиции и спестявания; нееластични цени и работни заплати. Основни понятия – MPC и MPS; криви на потреблението и спестяването; равновесно равнище на дохода. Функция на потреблението в смесена икономика. Функция на чистия износ. Уравнение за идентичност на дохода в смесена и отворена икономика. Условие за равновесие в смесена и отворена икономика.

 

ФИСКАЛНА ПОЛИТИКА – Мултипликатор. Инфлационен и дефлационен разрив. Цели и инструменти. Използване на инструментите. Дискреционна /предписваща/ фискална политика. Вградени стабилизатори. Политика на дефицитно бюджетно финансиране. Последици. Фискална политика, стимулираща предлагането.

 

БЮДЖЕТ И ФИСКАЛНА ПОЛИТИКА – Бюджетен излишък и фискална политика. Бюджетен излишък при пълна заетост. Цикличен излишък. Използване на бюджетния излишък за оценка на фискалната политика. Колебания в бюджетния излишък. Ефекти на дефицита. Дефицит и държавен дълг. Държавен дълг – подходи към управлението му .

 

ПАРИ И ПАРИЧНА ПОЛИТИКА – основни функции на парите. Търсене и предлагане на пари. 6 Обхват на паричните агрегати. Депозитна и парична експанзия. Парична политика. Цели и инструменти на паричната политика. Функция и структура на баланса на централната банка. Механизъм на провеждане на паричната политика. Особености при провеждането на парична политика в условията на паричен съвет. Функциониране на паричния съвет в България.

 

ФИСКАЛНА И ПАРИЧНА ПОЛИТИКА ПРИ ИКОНОМИКА НА ПЪЛНА ЗАЕТОСТ – недостиг на неправителствени покупки. Чувствителност на неправителствените покупки спрямо лихвения процент. Възможности на паричната политика. Неутралитет на парите.Обяснение на инфлацията.

 

ПАРИ, ЛИХВЕН ПРОЦЕНТ И ДОХОД /МОДЕЛЪТ IS-LM/ – Кривата IS и кривата LM – графично и алгебрично извеждане, наклон, височина и преместване. Механизъм на общо уравновесяване на стоковия и паричния пазар. Алгебрично и графично извеждане на кривата на съвкупното търсене. Обяснение на фискалната и паричната политика. Относителна ефективност на макроикономическата политика.

 

МОДЕЛ НА ОТВОРЕНА ИКОНОМИКА /МОДЕЛЪТ МЪНДЕЛФЛЕМИНГ/ – Същност и предназначение на модела Мъндел-Флеминг. Основни допускания в модела. Алгебрично и графично извеждане на модела. Трансмисионни механизми на фискалната и паричната политика. Механизъм на действие на модела Мъндел-Флеминг спрямо степента на капиталова мобилност и валутния режим. Особености на взаимодействието между фискална и парична политика при плаващ и фиксиран валутен курс. Изводи за макроикономическата политика.

 

ПОТРЕБЛЕНИЕ И СПЕСТЯВАНЕ В ДЪЛГОСРОЧЕН ПЕРИОД – Теория за жизнения цикъл – потребителски възможности на индивида и разпределението им във времето. Спестявания и изразходването им. Активи и потреблението им. Теория за постоянния доход. Потреблението и моделът IS-LM. Рационални очаквания и постоянен доход.

 

ИНВЕСТИЦИОННО ТЪРСЕНЕ – Инвестиции в стоково – материални запаси. Предприемачески инвестиции в основен капитал – неокласическо обяснение. Алтернативни възгледи за инвестициите в основен капитал. Инвестиции в жилищно строителство.

 

МОНЕТАРИЗЪМ И РАЦИОНАЛНИ ОЧАКВАНИЯ – Ролята на парите в икономиката. Скорост на обращение на парите – две концепции в съвременната макроикономика. Монетаристка интерпретация 7 на кейнсианската макроикономическа политика. Теория за рационалните очаквания /нова класическа икономия/.

 

ПЪЛЕН МАКРОИКОНОМИЧЕСКИ МОДЕЛ. ИНФЛАЦИЯ И БЕЗРАБОТИЦА – Приспособяване на цените: теоретични предпоставки и механизъм на приспособяване. Посткейнсиански анализ на инфлацията и безработицата – хипотеза на естественото равнище. Теория за адаптивните очаквания. Краткосрочна и дългосрочна крива на Филипс. Стагфлация и дезинфлация. Роля на очакваната инфлация. Темп на инфлация и равнище на производство. Динамично приспособяване на производството и инфлацията.

 

МЕЖДУНАРОДЕН ВАЛУТЕН ПАЗАР – Валутни курсове и валутни пазари. Фактори, влияещи върху търсенето и предлагането на валута. Равновесие на валутния пазар. Международни валутни системи. Предимства и недостатъци на плаващите и фиксираните валутни курсове. Валутни режими. Характеристики, функции и роля на паричния съвет. Макроикономически факти и съпоставка на ефектите върху икономиката при различни валутни режими.

 

АНАЛИЗ НА ВЪНШНОИКОНОМИЧЕСКИТЕ ПОТОЦИ – Същност и икономическо значение на платежния баланс. Компоненти на платежния баланс при аналитично представяне. Международна инвестиционна позиция. Салда по платежния баланс. Показатели, свързани с динамиката на платежния баланс. Подходи за уравновесяване на платежния баланс. Концепция за национален доход. Брутен национален доход и брутен национален разполагаем доход. Преки и портфейлни инвестиции. Брутен външен дълг. Поносимост, ситуационни и оценъчни показатели.

 

ЕВРОПЕЙСКА ИКОНОМИЧЕСКА ИНТЕГРАЦИЯ – Европейски Икономически и паричен съюз. Теория на Р. Мъндел за оптималната валутна зона. Еврозона. Процес на приемане на еврото. Номинална и реална конвергенция. Оценка на сближаването. Европейски семестър и координация на макроикономическите политики. Макроикономически дисбаланси. Механизъм за ранно предупреждение и процедура по прекомерни макроикономически дисбаланси.

 

Обстоятелствата в съвременния живот изискват недвусмислено всеки отделен човек да придобива, да актуализира и да подобрява своите знания и компетентности в сферата на икономиката. Знанията по икономика са предпоставка за по-точни, надеждни и правилни решения. Поради тази причина ние се опитваме да предложим широко портфолио от актуални теми по икономика за хора с различна възраст, образование, професионален опит, работа и необходимост. Предлагаме индивидуални и групови уроци и курсове по икономика, микроикономика, макроикономика, икономика за начинаещи, икономика за напреднали, икономика за ученици, икономика за студенти, икономика за мениджъри, икономика за работещи специалисти.

 

Сподели