Промени в дохода на потребителя. Видове стоки. Нормални стоки, малоценни стоки, луксозни стоки. Крива на Енджъл. Промени в цената на благата. Уравнение на Слуцки. Ефект на дохода. Ефект на заместването. Парадоск на Грифън. Стоки на Гифън.
Промени в дохода – нормални, малоценни и луксозни стоки, крива на Енджъл.
Характерно за нисшите стоки е, че когато доходът расте, потребителите намаляват потреблението им и се насочват към по-висококачествени стоки, т.е. нарастването на дохода води до изменение в структурата на потреблението.
Характерно за нормалните стоки е, че търсенето им расте с нарастването на дохода, при всяко възможно равнище на цената. Това се определя от факта, че увеличаването на дохода потребителите се стремят да максимизират потреблението си.
Характерно за луксозните стоки е, че търсенето се увеличава успоредно с повишаването на доходите, за разлика от стоките от първа необходимост. Луксозните стоки се отличават с висока еластичност на търсенето. Когато хората стават по-богати, те купуват повече луксозни стоки. Това означава също, че ако има спад на дохода, то и търсенето ще спадне.
Крива на Енджъл
Кривата на Енджъл се извежда на базата на връзка между изменението на дохода и изменението на търсенето на една стока, т.е. търсенето на стоката е функция от дохода. Според закона на Енджъл при нарастване на дохода разходите за храни намаляват. Кривата на Енджъл има различни форми в зависимост от какъв е характерът на стоката (нормална или нисша), както и от предпочитаниятана потребителите. При нормални стоки ако доходът расте и потреблението им расте.
Уравнение на Слуцки
Характерно тук е, че реалният доход се приема като определяне на покупателната възможност, поради което всяка бюджетна линия изразява определено равнище на реалния доход. Тук също се установяват ефект на дохода и ефект на заместване при изменение на цената на стоката. Но реалният доход се възприема като реална покупателна възможност.
Ефект на дохода
Ефектът на дохода (при търсене) се проявява при повишаване на цената на една стока. Свързан е с обратната зависимост между изменението на цената и изменението на търсеното количество. Поради факта, че доходът е ограничен то нарастването на цената на една стока спрямо всички останали кара хората да купуват по-малки количества стоки или услуги, т.е. покупателната стойност на дохода е спаднала, което се нарича ефект на дохода. С други думи купувачите намаляват потреблението на всички стоки, а не само на тази, чиято цена се е увеличила.
Ефект на заместване
Ефектът на заместване се проявява при повишаване на цената на една стока и е свързан с обратната зависимост между изменението на цената и изменението на търсеното количество. Ако цената на една стока расте, потребителите с фиксиран доход намаляват търсеното количество от нея и се насочват към други стоки заместители, от които получават приблизително същият ефект при потреблението им. Това поведение е известно като ефект на заместване.
Парадокс на Гифън
Ефектът на Гифън се проявява при т.нар. нисши стоки, за които е характерно, че потреблението им намалява въпреки, че доходът на потребителят расте. Ако цените на тези стоки нарастнат, възможностите на хората с ниски доходи да купуват висококачествени намаляват същественои те увеличават търсените количества от нисшите стоки, тъй като те са все пак сравнително по-евтини. (Пример: ако цената на хляба нарастне хората с ограничен бюджет няма да имат възможност да купуват месо и ще засилят потреблението на хляб). Характерно за ефекта на Гифън е, че кривата на търсене е нарастваща с положителен наклон (което се различава от нормалните преобладаващи случаи, когато кривата на търсенето е намаляваща с отрицателен наклон).