Уважаеми Дами и Господа,

В управленския си живот със сигурност сте се сблъсквали с въпроса:

„Как да сложим ред в хауса от информация в компанията? Как да стига тя навреме до мен? Мога ли да имам общ поглед над бизнеса без да бъда погълнат от десетки справки?“

Със сигурност възможен отговор на тези въпроси е ERP Система. Ние от SQLBI също си задавахме тези въпроси, но отговора не бе толкова прост. Адаптацията на бизнеса и внедряването на ЕРП система е сериозна крачка свързана със сериозни средства и време. ЕРП системата, често не обхваща всички дейности в едно дружество и трудно се модифицира. Ако не сте подготвени за това има сериозна вероятност внедряването да не доведе до желаните резултати. Това ни мотивира да предприемем стъпки за решаването на този казус чрез обединяване на информацията в компанията и подготовка за мигриране към ЕРП решение.

След задълбочен анализи установихме, че в множество компании в това число и успешни цари „Хаос“ от информация. Това е породено от използване на различни софтуерни инструменти за отделните звена в бизнеса, като счетоводни програми, специализирани програми с база данни, Екселски таблици и формуляри и много други инструменти генериращи данни. Сами по себе си те изграждат бизнеса, но погледа върху всичко това е труден и времеемък. Сред целия този океан от данни ние от SQLBI погледнахме бизнеса от различна гледна точка и видяхме, че можем да съберем и представим необходимата управленска информация бързо, вярно и навреме.

Постигнахме това чрез анализ на потребностите от информация на управленско ниво и изграждайки модел, който дава ключовата и агрегирана информация без да се налага анализа и преглеждането на множество различни по съдържание и структура справки. Как успяваме да направим това? С помощта на безплатния инструмент на Microsoft, Power BI и дългогодишния ни опит във внедряването на ЕРП системи, изграждаме модел съвкупност от динамични справки, които обединяват информация от множество софтуерни продукти и файлово базирани архиви от данни. Така ръководството на компанията може да погледне бизнеса глобално и да взема бързо и адекватно управленски решения.

За да не бъдем голословни схематично ще покажем как изглежда това, което описваме. На входа на веригата имаме почти неограничени възможности за входиране на данни от различни източници, файлове, бази данни, сървиси към други програми всичко до най – елементарните текстови файлове, ето само част от ресурсите: Какви са преимущества и защо Ви е необходимо това? Всеки мениджър на компания знае, че информацията трябва да стига бързо и максимална пълнота до него. Затова ежедневно от всички отдели се изискват N брой документи и справки. Днес това може да се промени. Екипът на SQLBI анализира спецификата на вашата дейност и изготвя динамични справки на база всичките тези сурови данни, които трябва мениджъра да обработи, за да получи необходимата му информация.

Даваме един пример: Мениджър: „Искам да видя продажбите за обектите си в страната. Също така да погледна как те се отнасят спрямо бюджета и съпоставка със същите през изминалата година.“ В този момент възниква необходимост: Финансовия директор да даде плана (бюджета) за цялата компания за различните обекти. Съответно счетоводството да даде справка за изминалия период, касиерката да даде информация за покупките към момента, но продажбите във Града Х са ниски, защото нямат наличност, затова регионалният директор трябва да даде справка за наличностите… и това може да продължи безкрай… и докато се събере информацията тя вече ще е стара.

Затова тези управленски желания екипът на SQLBI оформят като модел, който събира автоматично тази информация и я представя в удобен за ръководството вид. Преди да продължим бихме искали да ви обърнем внимание, че този метод на анализиране на данните, не променя досегашния Ви начин на работа, не инсталира никакви програмни продукти и не задължава по никакъв начин да бъдат правени промени в начина на работа. Ние знаем, че всеки бизнес е строго индивидуален както знаем, че има ключови параметри, от които зависи правилното му функциониране. SQLBI Ви дава възможността лесно да погледнете бизнеса си и да следите тези ключови параметри за ефективност (KPI). Ето някои от тях: (Net Sales) Приходи от продажби; (Gross Profit) Брутна печалба; (EBITDA) Печалба преди данъци и амортизации; (EBT) Печалба след данъци и амортизации. Как биха изглеждали тези показатели в графичен вид?

ВАЖНО: Цветовете, подредбата, филтрите и графиките могат да бъдат съобразени с Вашата корпоративна идентичност. Всички сравнения се правят на база бюджета и данните на предходни години. Възможно е добавянето на допълнителни критерии, допълнителни филтри спрямо типа на бизнеса и необходимата справочна информация. ВАЖНО е да не забравяме, че тези данни се извличат динамично от различни видове източници, екселски файлове, база данни, импорт от текстови файлове .CSV и така нататък. Мениджъра на компанията трябва единствено да натисне бутона REFRESH.

Следващият показател е не по-малко важен от гледна точка взимането на своевременни оперативни управленски и обосновани решения. Анализ на ОПЕРАТИВНИТЕ РАЗХОДИ. Тук визуализираме оперативните разходи спрямо бюджета, както и тяхното графично изразяване. Така с един поглед може да се види къде и с колко надвишаваме бюджета или сме в норма и какъв е ресурса, който може да си позволим да направим за избрания период. Отново тук виждаме, че с основните филтри можем да изберем година месец, клон и това сравнено с планирания бюджет. Филтрите и възможностите за комбинация са безброй. На тази база и само с един бутон получаваме визуализация на оперативните разходи какъв процент заемат от стойността на приходите.

Следващия въпрос, който за нас е от изключителна важност да следим като показал е служителите. Ефективни ли за моите / нашите / служители? ЕФЕКТИВНОСТ НА ПЕРСОНАЛА Показва движението на персонала като брой и неговата ефективност, която представлява отношение на разходите за заплати и осигуровки към приходите от продажби и печалбата преди данъци и амортизации. Тук отново можем да добавяме филтри по звена, отдели, длъжност в случай, че имаме нужда от по подробна и разбира справка. Възможностите са широки, както като времеви диапазон така и като възможност за филтриране.

Най – важния двигател на една компания са приходите. Лесно може да видим приходите към момента съпоставени, както с бюджета така и с изминал период. ПРИХОДИ или „горивото“ за двигателя на моята компания! Представяне на приходите по типове. На последно място, но първо по важност е ПЕЧАЛБАТА. Сложното формиране на печалбата с помощта на SQLBI се свежда до визуализация, от която веднага става ясно покриваме ли плановете си или нещо не е наред. Приходи, и колко спечелихме от тях? Приходите от продажби и БРУТНАТА ПЕЧАЛБА. Ясно може да се онагледи колко ни е брутната печалба на база постъпилите приходи. Само с един клик може да смените периода и да видите резултата. Край на сравнението на големи таблица прехвърляйки между екраните различните файлове!!!

И за какво ми беше цялата тази информация?

Сега вече знаете, че с помощта на екипа на SQLBI получавате: Анализ на процесите във вашата компания; Изграждане на модел за движението на информацията във вашата компания; Обединяване на всички данни генерирани от различни видове цифрови източници; Графично представяне на данните спрямо вашите изисквания; Персонални справки; Мениджмънт репорти; Справки на различните отдели възложени от техните ръководители; Всичко останало, което пожелаете. По Ваше желание може да получите: Защитена база данни с натрупаните и обработени данни; Онлайн портал в който може да виждате вашите справки и да контролирате достъпа до тях и визуализираната информация.

Анализ ва фирмени данни, анализ на данните на компанията, бизнес анализ на данни, анализ на процесите в компанията, софтуерен анализ на фирмени данни, бизнес интелиджънс, изготвяне на бизнес анализ на данни за управленски решения,

Сподели